Prázdninový rozcestník

Všem svým studentům důrazně připomínám, aby v létě odložili učebnice a zkusili cokoliv jiného. Člověk není robot a léto je čas, kdy tvrdou práci máme za sebou a je čas sklízet. Seriály, ženské časopisy, videa na YouTube, to vše si můžete směle dovolit. 

Bojujete s angličtinou?

Říkáte si, že knih už bylo dost? Kde si pokecat cizím jazykem. Do terénu se vám moc nechce, ale baví vás aplikace a vychytávky na mobilu? Zkuste Tipy na zábavné učení od Táni Kubátové. Jste stejně jako já věčně k vidění s tužkou a papírem? Stáhněte si pracovní sešit English for Rainy Days (překvapivě se hodí skvěle na pláž). Nebo si prostě jen chcete v klidu promyslet, do jakého jazyka se pustit od září? Pak nahlédněte do článku Jaké jazyky se učit.

Tři odkazy pro němčináře

Pět knížek v němčině, kterými si můžete zpestřit letní prázdniny

Dovolenkové kratochvíle s němčinou

náš opakovací kurz německé gramatiky letem světem Deutsches Café

Učíte se italsky?

Tyhle jižní jazyky mají tu výhodu, že v létě to jde samo. Pěkné počasí v tomto případě nezpůsobuje klasickou letní ospalost, ale naopak motivuje sáhnout po učebnici, která třeba celý rok ležela ladem. 

Z čeho opakovat italštinu, než se v září vrhnete do nového kurzu (A1/A2)

A podobné je to i s dalšími románskými jazyky. Vždycky je však prostor pro experimenty. Vyzkoušejte učení prostřednictvím her nebo učení pomocí písniček:

Španělské osmisměrky

Čtyři španělské hry pro děti

Učíme se portugalsky s písničkami

Živíte se jazyky?

Ptáte se, kdo se nutí do cizího jazyka o prázdninách ještě víc než studenti? Často jsou to právě sami učitelé. Po skončení školního roku bývají unavení a poslední, co chtějí, je číst si v cizím jazyce nebo připravovat hodiny. I když znám samozřejmě hodně kolegů, kteří to tak nemají (včetně mě), pokud se vás to náhodou týká, i tady lze doporučit jakoukoliv změnu.  Nebo prostě jen bilancovat, přemýšlet, co by se dalo dělat jinak, jak se k práci postavit letos. 

Nastupujete od září do školství nebo třeba jen povedete kroužek pro děti? Máme pro vás Několik rad pro výuku cizího jazyka (nejen) u prvňáčků.

Patříte mezi jazykové volnonožce? Pak je nejvyšší čas někam se posunout, třeba vás zaujme některý z tipů v článku Září! Nejvyšší čas… ale na co?

Lék na letní ospalost

A když už není nálada vůbec na nic, můžete podpořit svoji motivaci filmem. U mě to docela funguje.

Filmy s překladatelskou a tlumočnickou tématikou

Co musíte vidět, číst a ochutnat, pokud jste se zamilovali do New Yorku

Filmy, kvůli kterým se začnete učit italsky

Co musíte vidět, číst a ochutnat, pokud jste se zamilovali do francouzštiny

Hit letošního léta

A závěrem mám pro vás tip na článek, který jsem v Jazykovém koutku publikovala začátkem července a v návštěvnosti se stal s přehledem jedničkou:

Guilty Pleasure Learning

Dočtete se v něm, jak si zlepšit znalosti cizího jazyka na základě tzv. guilty pleasure, tedy aktivit, které rádi děláte potají 🙂

vložil/a | rubrika: , , , ,

Jazykový zpravodaj

Baví vás jazyky stejně jako mě? Líbí se vám články v Jazykovém koutku? Pokud zadáte svoji e-mailovou adresu, můžeme zůstat v kontaktu a já vám vždy jednou týdně pošlu novinky ze světa jazyků – nové články na blogu, jazykové zajímavosti nebo tipy na zábavnější a efektivnější učení. Také se dozvíte o akcích, které nezveřejňuji na webu.