Coffee and journals

  • Do you write a journal and feel like you need some fresh air?
  • Are you interested in professional and personal development?
  • Last but not least: Would you like to explore a great language learning technique that can help you to make a really quick progress?

During this three-hour course you will learn several basic and advanced journal writing techniques.

Times and prices

price: 550 Kč

date: 12.10. (14-17)

The courses take place at Mečislavova 7 (Praha 4-Nusle)

About Martina

Martina studied English Philology at Masaryk University in Brno. She has been writing journals since she was a child. She is a proud alumnus of journal writing courses of Susannah Conway (Journal Your LifeThe Sacred Alone) and Crash Course on Creativity (Stanford University). She discovered the magic of vision boards and dreamboards with Canadian coach Jamie Ridler  and has been inspired in authentic personal writing by Heather Plett (Open Heart, Moving Pen) and Hannah Marcotti (Being Mama, Spirit Style). 

How to register for this course

If you are interested, please fill in the form. I will send you the confirmation as soon as possible. Or you can simply write me an email

Vaše jméno (povinné)

Váš email (povinné)

Ulice a číslo popisné (povinné)

Město (povinné)

PSČ (povinné)

Uveďte název kurzu nebo knihy, o které máte zájem

Prosím označte před odesláním toto políčko:
[recaptcha]

vložil/a | rubrika: ,

Jazykový zpravodaj

Baví vás jazyky stejně jako mě? Líbí se vám články v Jazykovém koutku? Pokud zadáte svoji e-mailovou adresu, můžeme zůstat v kontaktu a já vám vždy jednou týdně pošlu novinky ze světa jazyků – nové články na blogu, jazykové zajímavosti nebo tipy na zábavnější a efektivnější učení. Také se dozvíte o akcích, které nezveřejňuji na webu.