Pro lektory: Sníte o vlastní učebně?

Je tomu přesně rok, co provozuju Jazykový koutek v Mečislavově ulici v pražských Nuslích. V prostorách nakladatelství se nachází obchod, který využíváme také jako malý přednáškový sál, a učebna. Často se setkávám s tím, že lektoři se zasní a řeknou něco ve smyslu: „Taky jsem uvažoval o tom, že bych si něco pronajal.“ Tak jsem si řekla, že následující postřehy by se třeba mohly někomu z kolegů hodit.

Hledání nebytových prostor

Kromě adresy samotné dělá podstatný rozdíl v ceně to, zda chcete styl „kancelář“ nebo styl „obchod“. Prostě jestli bude vchod přímo z ulice a tudíž bude vaše podnikání z ulice dobře viditelné nebo zda za vámi budou vaši klienti chodit do třetího patra činžovního domu. V malých i velkých městech dělá tahle „drobnost“ zcela logicky tisícové rozdíly. V Praze pořídíte při troše trpělivosti a hledání malou kancelář na rozumné adrese od pěti tisíc, ten obchodový styl začíná spíš na deseti (nicméně v miniaturní verzi a se záchodem přes chodbu). Bez energií samozřejmě. A bez nezbytných nákladů, o kterých bude řeč za chvíli.

Já jsem svoje prostory našla na bezrealitky.cz po zhruba dvou měsících, kdy jsem měla rozhozené sítě mezi známými a věřila, že právě tudy vede cesta. Každý přece hledá raději přes osobní kontakty než studenou komerční cestou. Nakonec jsem našla na zmíněném webu během týdne za rozumnou cenu a navíc místo, které mě od začátku vzalo za srdce. Takže hledat přes přátele určitě ano, ale dnes už bych se nebála jít na to rovnou přes komerční weby. 

Tip. Poměrně dost nebytových prostor nabízejí také obce. Najdete je na stránkách, vývěskách a pokud je najít nemůžete, doptejte se úřednice, protože se často jedná o relativně výhodné nabídky.

Utajené náklady

Při prvních propočtech je dobré vzít si k ruce, když ne účetní, tak aspoň dobrou kamarádku. Víc hlav víc ví a vás nemusí některé dost podstatné věci na první dobrou napadnout. Nájem a energie zdaleka nejsou jediná pravidelná částka, která vám od teď zvedne náklady.

V Mečislavce například popíšeme měsíčně flipchartové role za tisíc korun a vypijeme kávu zhruba za tu samou částku. Další relativně nemalé položky jsou úklid, ale ani kopírka nebo projektor nejsou jednorázové výdaje, protože věci se opotřebovávají nebo ničí. První kopírku mi rozbil iniciativní student a vy v takovou chvíli nemůžete říct ani popel a samozřejmě potřebujete rychle novou. Suma sumarum pro provoz jako je ten můj je třeba kromě nájmu a energií počítat měsíčně dalších šest sedm tisíc.

Když jsem začala ve svém okolí hledat někoho na úklid, zjistila jsem, že většina mně doporučených lidí sice není drahá, ale má úklid jako přivýdělek a nemohou mi vystavit fakturu. Takže jim zaplatím relativně málo (třeba sto korun za hodinu), ale nemůžu si částku, která jde za měsíc do tisíců, dát do nákladů. Firma stojí dvakrát nebo třikrát tolik, ale dostanu fakturu, kterou si můžu dát do nákladů. 

Tím se dostáváme k další podstatné změně, která do vašeho života vstoupí s vlastními prostory. Většina volnonožců daní příjmy tzv. paušálem, ale v tuto chvíli budete chtít zřejmě přejít na náklady, to znamená větší pořádek ve fakturách a účtech, ale zároveň taky větší riziko při případné kontrole (paušál je v případě kontroly největší jistota). Především to ale znamená, že si zřejmě budete platit účetní (nebo strávíte daňovým přiznáním několik dní). 

Tip. Pokud jde o rozbité věci a další spíš vyšší škody, je dobré být pojištěn! Většina pronajímatelů má dokonce ve smlouvě, že pronajatý prostor necháte pojistit.

Bytelná tabule

Při vybavování místností se dá samozřejmě ušetřit na lecčems (IKEA to jistí), ale je jedna věc, na které bych rozhodně nešetřila – bytelná tabule. Začínala jsem s darovaným flipchartem od jedné kolegyně. Darovanému koni na zuby nehleď, jenže když se tabule při psaní třese, tak se nedá svítit. Trochu jsem se porozhlédla u svých kolegyň a zjistila jsem, že se třese většina tabulí. Uvědomila jsem si, že při každodenním používání by mě to dost rozčilovalo a tak jsem si raději připlatila za třináctikilového macka od německé značky Franken (na obrázku).

Pro komfortní psaní existují samozřejmě i další řešení – nechat si tabuli připevnit na zeď je jen jedno z nich. 

Vytíženost prostor

Přestože máte pocit, že učíte od nevidím do nevidím, nakonec zjistíte, že vaše nové místo má ve vytíženosti značné rezervy a jsou časy, které jednoduše nevyužijete. Logicky vás napadne

a) naplnit tyto časy kurzy jiných lektorů

b) nabídnout prostory k dalšímu užívaní – další lektoři vám mohou platit za to, že ve vaší učebně vyučují.

Obojí je organizačně náročnější, než se zdá, a v podstatě vás to posouvá do role agentury. Ideální je domluvit se na sdílení s jedním jediným člověkem a podle mě je to taky jediný únosný model. Vše ostatní přináší hodně práce s administrativou, řešení rušení na poslední chvíli apod. Což je také důvod, proč prostory pronajímám minimálně a stejně tak jsem se nevydala cestou jazykové školy a organizace většího množství kurzů. Pomalu jsem vnímala, jak se ze mě stává sekretářka vyřizující všechno za všechny – místo, abych psala knihy a věnovala se svým kurzům. Navíc ne každý se chce dennodenně zabývat otázkami jako Kdo zapnul v červenci topení na pětku? nebo Skutečně ten záchod protékal celý víkend? 

A co úřady?

Provozovnu je třeba ohlásit, nic víc, nic míň. Asi není od věci pro začátek prostudovat ustanovení § 17 živnostenského zákona. Ale asi je ještě lepší dojít na Živnostenský úřad a nechat si vše vysvětlit. Například máte povinnost provozovnu řádně označit (IČ, otvírací doba apod.). Kontroly sice v naší branži chodí minimálně – vlastně nevím o nikom z kolegů, kdo by kontrolu ze živnostenského úřadu měl, ale náhoda je blbec.

Na samostatné téma by vydala kolaudace a přestavba. Tímhle jsem se nechtěla vůbec zabývat a tak jsem hledala prostory, které byly pro provoz zkolaudované. Nicméně v případě, že máte jakékoliv vlastní prostory, je logické, že budete chtít využít právě je. Pak vás nemine návštěva na stavebním úřadě, hygieně a živnostenském úřadě. Úřady mají mírný manévrovací prostor, jak předpisy vykládat – tím spíš je dobré od samého začátku komunikovat s příslušnými úředníky. Něco jiného je učebna pro one-to-one výuku vás jako OSVČ a něco jiného zase malá jazyková škola.

Evergreenem mezi podnikateli jsou konverzace o nezbytném počtu toalet a jejich uspořádání v provozovnách. Pokud si v tom jednou pro vždy chcete udělat jasno, tak vše upravuje prováděcí vyhláška ke stavebnímu zákonu – vyhláška č. 137/1998 Sb., o obecných technických požadavcích na výstavbu. Stejně tak se tam dočtete o počtu parkovacích stání, odvětrávání, osvětlení apod.

To nejdůležitější nakonec

Co je ale ze všeho nejdůležitější, je skutečně si promyslet návratnost. Pokud u vás převažuje výuka jeden na jednoho, většina studentů ocení právě to, že dojedete vy za nimi. Dost možná ani nebudou chtít změnit místo výuky. Stejně tak je v případě individuální výuky problematická ekonomická stránka věci. Skupiny prostě vydělávají víc, to je jednou jedna. Proč jsem se pro Mečislavku rozhodla já? Hledala jsem místo, kam se vejde na přednášku v pohodě dvacet třicet lidí, byť je to spíš výjimečně. Taky jsem hledala místo, kde můžu uskladnit knihy, protože doma v obýváku už to bylo vážně neúnosné. A ano, přiznávám, určitou roli v tom hrál i sentiment – prostě mít konečně po letech to svoje místo.

Přestože řada lektorů sní o vlastní učebně, marketing se dá založit právě na tom, že za klienty dojíždíte nebo že učíte po Skypu. Koneckonců Skypové projekty rostou jako houby po dešti. Asi je tomu tak i v jiných oborech, ale mít vlastní provozovnu už dnes není v jazykové branži to samé jako před dvaceti lety. Rozhodně to není ten tzv. must-have.

vložil/a | rubrika: ,

Jazykový zpravodaj

Baví vás jazyky stejně jako mě? Líbí se vám články v Jazykovém koutku? Pokud zadáte svoji e-mailovou adresu, můžeme zůstat v kontaktu a já vám vždy jednou týdně pošlu novinky ze světa jazyků – nové články na blogu, jazykové zajímavosti nebo tipy na zábavnější a efektivnější učení. Také se dozvíte o akcích, které nezveřejňuji na webu.