Tipy na dárky pro English-speaking kamarády

Nebudu vám radit, abyste svým přátelům kupovali pivo, české sklo, cédéčko s hudbou Antonína Dvořáka nebo třeba Krtečka. Pojďme předpokládat, že vaši kamarádi se zajímají o cizí jazyky přinejmenším tolik jako vy. 

Pokud se učí česky

Hned zkraje si vystřílím munici a řeknu vám, co cizincům, kteří se učí česky, nejčastěji jako dárek dávám já – jsou to karty Cesta k sobě. Karet je 32 a na zadní straně každé karty je krátký inspirační text.

A proč zrovna tohle? Jednak tam té češtiny zase tolik není, aby to třeba odradilo někoho na úrovni A1/A2, především se ale jedná o český autorský projekt.

Ke zvážení je také komiks Rychlé šípy, případně hlavolam ježek v kleci.

Když už se tu tak bavíme mezi jazykáři, samozřejmě se nabízí darovat učebnici češtiny. Jejich vyčerpávající přehled najdete v novém článku Jitky Pourové: Oblíbené učebnice češtiny.

Pokud je na tom obdarovaný s češtinou vážně dobře (ale opravdu hodně dobře), tak naprostý must-have je kniha Chrám i tvrz.

Pokud se neučí česky

Řekněme si to na rovinu, podstatně větší pravděpodobnost je, že náš cizojazyčný kamarád se česky neučí. 

Hledáte maximálně originální dárek? Zkuste anglický překlad českého bestselleru Velká kniha čůrání. Autor je studentem Ateliéru ilustrace a grafiky na VŠUP v Praze.

Pokud máte pocit, že by vaši přátele nemuseli tuhle recesi pochopit a ocenit, pojďme na trochu vážnější notu. Zajímavý pohled na tehdy ještě československou realitu přináší kniha Petra Síse The Wall – Growing Up Behind the Iron Curtain, která vypráví o autorově dětství v Československu:

Originální pohled na život Pražanů přináší kniha Humans of Prague – pestrá mozaika fotografií, příběhů a náhodných setkání, která vznikla z inspirace známého blogu Humans of New York.

Svoje kamarády intelektuály pak rozhodně nemůžete zklamat knihou Václava Havla nebo jednou z mnoha knih o Václavu Havlovi. Velký výběr najdete pochopitelně v Knihovně Václava Havla.

Originálním dárkem je také šifrovací hra Tajemství starých lamp, kterou můžete koupit v české i anglické verzi a která vás provede po místech, která ani rodilí Pražáci mnohdy neznají. Celá hra je navíc založena na originálním nápadu – totiž, že každá lampa má své jedinečné číslo. 

Máte také tip na zajímavý dárek, který měl u vašich kamarádů z ciziny úspěch? Budu ráda, když mi napíšete na luciegramelova@gmail.com.

vložil/a | rubrika: ,

Jazykový zpravodaj

Baví vás jazyky stejně jako mě? Líbí se vám články v Jazykovém koutku? Pokud zadáte svoji e-mailovou adresu, můžeme zůstat v kontaktu a já vám vždy jednou týdně pošlu novinky ze světa jazyků – nové články na blogu, jazykové zajímavosti nebo tipy na zábavnější a efektivnější učení. Také se dozvíte o akcích, které nezveřejňuji na webu.