Arumunština – jazyk, literatura, kultura (pdf)

Arumunština – jazyk, o kterém jste možná nikdy neslyšeli. Anebo si možná myslíte, že jsem se spletla v jednom písmenku. Nespletla. Arumuni jsou etnikum příbuzné Rumunům, žijí menšinově prakticky ve všech státech Balkánu na jih od Dunaje. Moc se neví, kolik jich je. Možná pár desítek tisíc a možná víc než milion. Nemají vlastní stát a tak se jejich jazyk a zvyky pomalu ztrácejí. V poslední době se ale mezi Arumuny vzedmula vlna národního uvědomění a potřeby získat uznání a vydobýt si určitá práva.

Stáhněte si…

Arumunština (kniha v pdf)

(Tato publikace vznikla za přispění Grantové agentury Univerzity Karlovy. Autory knihy jsou: Jarmila Horáková, Lucie Gramelová, Martina Koppová, Václav Blažek, Lenka Palagová. Najdete tu povídání o historii a původu Arumunů, o jejich jazyku a literatuře, úvodu do arumunské gramatiky a slovníček arumunštiny.)

Autorkou obálky knihy Arumunština je Michaela Viková.

vložil/a | rubrika: , , ,

Jazykový zpravodaj

Baví vás jazyky stejně jako mě? Líbí se vám články v Jazykovém koutku? Pokud zadáte svoji e-mailovou adresu, můžeme zůstat v kontaktu a já vám vždy jednou týdně pošlu novinky ze světa jazyků – nové články na blogu, jazykové zajímavosti nebo tipy na zábavnější a efektivnější učení. Také se dozvíte o akcích, které nezveřejňuji na webu.