Chcete se učit nizozemsky?

Nizozemština je západogermánský jazyk, kterým mluví zhruba dvacet milionů lidí v Nizozemsku, Belgii (Vlámsko) a Surinamu. Dalšími jazyky západogermánské skupiny jsou němčina, angličtina a fríština. Současná spisovná nizozemština nese rysy jak dialektu vlámského, tak dialektu brabantského a holandského, což odráží tři oblasti, které postupně dominovaly kulturnímu a ekonomickému životu této oblasti.

Nizozemština také tvoří základ afrikánštiny, která je úředním jazykem Jihoafrické republiky a sousední Namibie. Afrikánština vznikla jako jakási lingua franca celé jihoafrické oblasti. Nizozemština také měla vliv na některé nově vzniklé kreolské jazyky, například papiamento, kterým se mluví v oblasti Nizozemských Antil.

IMG_1316

Co se vyplatí koupit?

Učebnice nizozemštiny

Jedná se o nové vydání starší učebnice (takže určitě mrkněte dovnitř, abyste si nekoupili, co už doma máte). Kniha je mnohem příjemnější „do ruky“ a uvnitř je graficky přehlednější.

Holandská čítanka

Pokud jste pokročilejší studenti nizozemštiny, určitě nahlédněte do Holandské čítanky (odkaz Vás přesměruje na kosmas). Najdete tu povídky od současných nizozemských spisovatelů (Arnon Grunberg, Tommy Wieringa, Hafid Bouazza a mnoho dalších) DVOJJAZYČNĚ. Takže na jedné straně čtete holandsky a na druhé česky.

 

 


 

 

vložil/a | rubrika: ,

Jazykový zpravodaj

Baví vás jazyky stejně jako mě? Líbí se vám články v Jazykovém koutku? Pokud zadáte svoji e-mailovou adresu, můžeme zůstat v kontaktu a já vám vždy jednou týdně pošlu novinky ze světa jazyků – nové články na blogu, jazykové zajímavosti nebo tipy na zábavnější a efektivnější učení. Také se dozvíte o akcích, které nezveřejňuji na webu.