7 návyků skutečně efektivních lidí

Co je 7 návyků skutečně efektivních lidí?

Je to jeden z těch moderních návodů na život. Typická manažerská kniha – někdo je čte, jiný je moc nemusí. Tahle obsahuje sedm návyků (překvapivě), z nichž první tři mohou být významné také pro učení. České vydání najdete zde.

Jak využít 7 návyků pro učení?

Buďte proaktivní

Překlad: Než si pořád stěžovat, že mi to nejde, co se takhle zaměřit na něco (třeba i malého), co můžu změnit? Zřejmě něco bude na autorově tvrzení, že když se soustředíme na to, co nejde a co je špatně, ten okruh se zvětšuje. Když se začneme soustředit na to, co je v našich silách změnit, začne zase růst tenhle okruh.

Otázka. Je něco, na co si pravidelně stěžujete? Lektor? Nějaký protivný spolužák? Nedostatek času? Špatný čas kurzu? Jaká je Vaše nejčastější výmluva, proč Vám jazyk nejde, proč se Vám do učení nechce apod.?

Začínejte s myšlenkou na konec

Překlad: Položte si otázku, co je Vaším cílem a proč se jazyk učíte. Je to něco jako podnikatelský plán a je vhodné si to napsat. Co je Vaše nejvyšší meta? Vidíte se v tlumočnické kabině? Tak se nebojte to vyslovit a dokonce – často si to opakovat.

Pokud se něčím zabýváte, protože musíte, je to často předem odsouzeno k neúspěchu. Ale mnohdy i na věcech, které musíme dělat, lze najít něco zcela osobního a také pozitivního.

Otázka. Kdybyste si mohli představit sebe v jakékoliv (třeba i divné) situaci, kdy používáte cizí jazyk a cítíte se při tom opravdu dobře, jaká situace by to byla?

To nejdůležitější na první místo

Překlad: Tenhle návyk je otázkou time-managementu, tedy způsobu, jakým si organizujeme náš čas. Promítněte si v mysli dnešní či včerejší den. Kolik času jste věnovali tomu, co je pro Vás v životě opravdu důležité? Autor knihy 7 návyků se domnívá, že všechno, co děláme, lze rozdělit do čtyř kolonek: důležité naléhavé, nedůležité naléhavé, důležité nenaléhavé a nedůležité nenaléhavé.

Asi je Vám jasné, kam spadá potřeba kontrolovat e-maily jednou (nebo taky desetkrát za hodinu) a kam spadá náš často zanedbávaný osobní rozvoj nebo třeba pravidelné cvičení. Některé věci prostě nemají tu nálepku dostatečné naléhavosti a neumí naši pozornost přitáhnout tak dokonale jako třeba mobilní telefon a přesto jsou pro náš život mnohem důležitější – to je právě učení, potřeba rozvíjet se.

Otázka. Jakou příjemnou činností spojenou s jazykem byste mohli nahradit nějakou zbytečnou činnost, která Vám jen bere čas? Typicky se jedná o facebook, brouzdání po internetu, časté kontrolování e-mailů, ale může to být třeba i zvyk zapnout televizi nebo počítač, jakmile se vrátím z práce. Pokud nevíte, co byste si představili pod slovy „příjemná činnost spojená s jazykem“, zkuste články Kreativita a učení jazyků nebo Moderní metody ve výuce jazyka.

Další návyky

Ostatní návyky: Vytvářejte synergii, Myslete způsobem výhra-výhra, Nejdřív se snažte pochopit, potom být pochopeni mohou být velmi užitečné pro učitele, ale o tom zas někdy příště.

Poslední návyk se jmenuje Ostřete pilu. Znamená to, že nejde jen o to, ze života vycucnout maximum, ale je potřeba najít čas na relaxaci, příjemné činnosti, sport apod.

vložil/a | rubrika: ,

Jazykový zpravodaj

Baví vás jazyky stejně jako mě? Líbí se vám články v Jazykovém koutku? Pokud zadáte svoji e-mailovou adresu, můžeme zůstat v kontaktu a já vám vždy jednou týdně pošlu novinky ze světa jazyků – nové články na blogu, jazykové zajímavosti nebo tipy na zábavnější a efektivnější učení. Také se dozvíte o akcích, které nezveřejňuji na webu.