Sníte o domě na jihu?

Inspirace

Sníte o domku s vinicí někde v jižní Evropě? Já taky! Máte rádi filmy jako Mamma Mia nebo Dobrý ročník? Já taky! Tak tady je pro začátek malá inspirace. Ale pozor – všechny tyhle knihy jsou opravdu spíš inspirací pro snílky. Příliš mnoho praktických návodů tu nenajdete 🙂

Řecko

Kdo by se nechtěl po shlédnutí filmu Mamma Mia odstěhovat do Řecka? No řekněte kdo? Jenže většina toho filmu se točila v amerických ateliérech… Prý kvůli počasí – v Řecku je příliš horko. Tak budeme doufat, že alespoň to moře a kaplička jsou ve filmu skutečné.

Ceny nemovitostí v některých oblastech rozhodě nejsou závratné. Ale dejte pozor, bude to mít svůj důvod. Že Řekové houfně odcházejí z vesnic do Atén, to je obecně známo. Důvodem je hlavně vysoká nezaměstnanost a ta nás asi tolik trápit nemusí. Ale pozor, některé oblasti jsou například zcela bez vody nebo mají vysoké riziko požáru.

Itálie

Cizinci nejvyhledávanější je Toskánsko. Tuto oblast mezi romantickými čtenářkami zpopularizovala Francis Mayes v knize s názvem Pod toskánským sluncem. Jenže to Toskánsko už je dneska všemi těmi hledači štěstí trochu přeplněné. Možná by Vás taky mohlo zajímat, že podstatně levnější nemovitosti jsou v Kalábrii a v Kampánii. Jenže je tam zas víc horko a míň vody 🙁

Španělsko

Andalusie, flamenco, olivové háje, dobré (a ne drahé) víno, celkem přístupný jazyk…. Co láká do Španělska Vás?

 A nakonec do Francie…

Nakonec jsme si nechali klasiku všech klasik – Provence. Řekněte sami, víte o jiném místě, které by bylo snem tolika lidí?  Jenže v tom je ta potíž – jak by to asi v Provence vypadalo, kdyby se tam mohli odstěhovat všichni ti, kteří po tom touží?

Styl

Věděli jste, že existuje styl s názvem Středozemní architektura (Mediterranean architecture)? Po celém světě najdete domky v tomhle stylu, i když nejvíc asi ve Spojených státech, hlavně v Kalifornii. To samé, co na takovém domku na pobřeží Středozemního moře  přitahuje Vás, přitahuje totiž také tisíce lidí všude jinde. Lidé hledají pohodu, klídek, sluníčko a spočinutí v příjemné zahrádce, v příjemném křesílku se sklenkou vína. A kolem sebe prostředí, které by bylo inspirativní, uklidňující a dynamické zároveň.

Vtipně…

O jedné americké rodince, která se rozhodně koupit ruinu na jednom francouzském ostrově… Zkusit můžete také filmy Dobrý ročník a Pod toskánským sluncem. (Pozor, ten druhý už je hodně sladkobolný – jen pro otrlé).

Praktický návod

A na závěr alespoň dvě knížky praktické, kde se dozvíte jak na to a na co si dáte pozor.

vložil/a | rubrika: , , , , ,

Jazykový zpravodaj

Baví vás jazyky stejně jako mě? Líbí se vám články v Jazykovém koutku? Pokud zadáte svoji e-mailovou adresu, můžeme zůstat v kontaktu a já vám vždy jednou týdně pošlu novinky ze světa jazyků – nové články na blogu, jazykové zajímavosti nebo tipy na zábavnější a efektivnější učení. Také se dozvíte o akcích, které nezveřejňuji na webu.