A co tahá za uši Vás?

Trendy slova

Dnes bude výjimečně řeč o češtině. Mrkneme se na nová módní slova a zejména na ta, která se nadužívají – to znamená, že se používají i tam, kde to není úplně nezbytné nebo třeba tam, kde se to nehodí vůbec. Bují nám to tady novými výrazy, což je dobře, jazyk se přece neustále vyvíjí. Jenže když ono to někdy tak tahá za uši…

Babi, prosím tě, to se teď takhle v Praze řiká

Jak poznat, co je opravdu módní a trendy? Nejlepším měřítkem je Vaše babička. Hlavně pokud bydlí na venkově co nejdál od města. Jakmile Vám přestává rozumět, zbystřete – Něco nehraje.

Pokud Vaše babička vysílá nechápavé signály, znamená to zřejmě dvě věci.

1) Použili jste právě výraz, který jste si dovezli z Prahy, Brna apod. a na venkově ho neznají.

2) Neodhadli jste rejstřík – je přece jasné, že v práci a v hospodě budu používat jiný slovník, než když přijedu k babičce. A možná jste to udělali schválně. Možná jste se prostě chtěli na babičku trochu vytahovat a použít slovo, které nezná. Ale o tom ještě později.

Takže o jakých slovech je tu vlastně řeč

kreativní

Dneska musíte kreativně žít, myslet, jíst a zřejmě i spát. Všechny tipy, návody, kampaně, recepty, kombinace, přístupy MUSÍ být kreativní. Kreativně musíte přistupovat k práci, výchově dětí i volnému času. Jen abychom všichni ten tlak na kreativitu přežili.

synergie

Po období působení energií a pozitivních či negativních vibrací, tu máme synergii, tedy spolupráci, součinnost. O synergii se ale také mluví tehdy, pokud jste s partnerem nebo zaměstnavatelem podobně naladěni. Ve firemním prostředí se slovem synergie nahrazuje součinnost čehokoliv (například synergie stolu a židle).

subkultura

Termín subkultura pochází ze sociologie. Klasické subkultury jsou třeba gothici nebo hipsteři (v našem prostředí se používá také označení kmeny). Všimli jste si ale, že poslední dobou tohle slovíčko prší odevšad? Prostě jakákoliv „skupina“ je najednou subkultura (viz příklady z tisku: Na gay pride se představily zejména subkultury z prostředí LGBT komunity. Jak jsou v motorkářské subkultuře vnímány ilegální aktivity? nebo Bezdomovci tvoří specifickou pražskou subkulturu.

O českém undergroundu se najednou také začalo psát jako o subkultuře. Ono to sice tak je, ale už je toho slova všude až až. Je prostě in říkat subkultura a je prostě in k nějaké patřit.

No a když se mluví o subkultuře korporátních zaměstnanců (tak ano, jinak se oblékají, jinak mluví, mají jiné hodnoty), tak už se mi to zdá trochu moc.

alternativa

Kdo se nechce brát v kostele či na radnici, hledá alternativu. Kdo si nechce vzít hypotéku, hledá alternativu. Možná jste se dnes v rodině neshodli na programu na dnešní večer a nezbývá než hledat…

A pak tu máme alternativní vzdělávání, alternativní zdroje, alternativní bydlení …

Asap odkomunikuj svůj čelinž

Z korporací se nám nenápadně pomalu, ale jistě dostávají do slovníku slova jako čelinž (výzva, prostě úkol), benefit (stravenky, vstup do fitka apod.), dedlajn (termín), asap (as soon as possible, tedy co nejdříve), keš (hotovost), kůl (ano, nebudete tomu věřit, ale tohle slovo se pořád ještě dost používá) nebo odkomunikovat/vykomunikovat (říct, napsat).

Projekt, filozofie a další

A pak tu máme slova jako projekt nebo filozofie. Neptejte se mě, odkud se to šíří, mám podezření na příručky osobnostního rozvoje a kouče, ale i tady platí presumpce neviny… V tramvaji se paní středních let svěřovala svojí kamarádce se svým novým projektem – zhubnout. Projekt se často používá místo slov předsevzetí, plán, úkol, práce apod.

Životní filozofie to bych ještě nějak skousla, ale filozofie záměru nebo filozofie firmy to už je na mě moc. Když k tomu přidáte filozofie naší farmaceutické firmy nebo filozofie naší politické strany, tak to už se Platon obrací v hrobě.

Podezření na stejný zdroj – tedy příručky osobnostního rozvoje, které přece nikdo nečte, ale přesto se to tak dobře prodává… – mám se slovy komfortní zóna. I když uznávám, že tohle se tolik nepoužívá, měli byste se nad sebou zamyslet, jestli dostatečně často vystupujete ze své komfortní zóny. Rozumí se samo sebou, že tímto projektem byste zapracovali na své kreativitě! A pravidelné vystupování z komfortní zóny by se mělo stát součástí Vaší filozofie.

A poslední z tohoto ranku: zpětná vazba nebo trochu těžší kalibr fídbek. Dáváte si doma dostatečnou zpětnou vazbu s rodiči, sourozenci a dětmi? A co ve škole a v práci? Dostáváte kvalitní zpětnou vazbu? A jakou zpětnou vazbu Vám poskytli sousedi po té narozeninové oslavě minulý týden?

Nic si z toho nedělejte

Různé procesy, které vedou k obohacování lexika a zavádění nových slov, jsou v lingvistice dobře popsány. Pokud jde o nadužívání těchto a jiných módních výrazů, je pravděpodobně zásadní

1) podvědomá tendence mluvčího k expresivitě (viz například Charles Bally). Mluvčí chce prostě mluvit zajímavě, přitáhnout na sebe pozornost, být něčím výjimečný. Některé expresivní neologismy svou expresivní povahu postupně ztrácejí a neutralizují se a mají tak naději probojovat se až do standardního jazyka.

2) potřeba sounáležitosti s určitou skupinou. Všichni chceme přece někam patřit. Nejlépe k nějaké té subkultuře.

A co ta babička?

Vrátíme-li se k situaci s babičkou, není vyloučeno, že celá věc probíhala následovně.

V pracovním kolektivu nějaké korporace se nám uchytí slovo čelinž. Když ho použijete v hospodě před tuplákem (No to je teda čelinž), většina lidí kolem, i kdyby nepracovali v korporaci, pochopí význam toho slova. Není vyloučeno, že toto slovo později také použijí právě proto, aby byli zajímaví. Jeden z těch Pepíků, kteří seděli u stolu s Vámi, může slovo použít, když ho babička požádá, aby jí spravil kohoutek nebo třeba ledničku.

Naštěstí babička je natolik normální (alespoň zatím), aby tohle slovo zarazila. Tak trošku si vlastně zahraje na akademika ve chvíli, kdy tohle slovo už dál nešíří mezi své kamarádky v domově důchodců.

Napadají Vás další příklady?

Pak budu ráda, když mi napíšete na luciegramelova@gmail.com. Už si brousím zuby na být sám sebou a jít svou vlastní cestou. Jsou to výrazy, které se častým používáním významově ztrácejí, vyprazdňují. Jsou to prostě jazyková klišé. Takže příště se můžete těšit právě na ně!

vložil/a | rubrika: , ,

Jazykový zpravodaj

Baví vás jazyky stejně jako mě? Líbí se vám články v Jazykovém koutku? Pokud zadáte svoji e-mailovou adresu, můžeme zůstat v kontaktu a já vám vždy jednou týdně pošlu novinky ze světa jazyků – nové články na blogu, jazykové zajímavosti nebo tipy na zábavnější a efektivnější učení. Také se dozvíte o akcích, které nezveřejňuji na webu.