10 nejčastějších chyb v psaném projevu

Za poslední roky jsem (trochu nedobrovolně) přečetla desítky, možná stovky prací mých studentů – diplomových i seminárních. Zjistila jsem, že pravopis a stylistická úroveň hodně klesá. Pro studenty je čím dál tím těžší vytvořit několikastránkový text. A přitom tomu věnují stále méně času… Nejde o to mravokárně tu kázat o češtině, spíš mi přišlo, že ty chyby se pořád dokola tak opakují, že by vlastně pro studenty nebylo moc těžké psát dobře. Jen kdyby se soustředili na několik málo bodů. Chyba se samozřejmě může vloudit všude a jsem si jistá, že i někde na mých stránkách je nějaká chyba, stačí hledat. Přes veškerou shovívavost si však myslím, že bychom měli zachovávat určitou úroveň a o češtinu pečovat.

1. Čárky

Váhala jsem, co dát na první místo. Zvítězily čárky, a to především za větou vloženou.

Město, které jsme navštívili, se nám velmi líbilo.

2. Shoda podmětu s přísudkem

Ano, ano. Muži dělali, ženy dělaly a v neposlední řadě města vznikala. Asi byste se divili, co všechno už jsem viděla v množném čísle středního rodu…

3. Překlepy

Většina prací dnes vzniká strašně rychle a často na poslední chvíli. Měli bychom si dát záležet aspoň na názvu, jménu a vůbec na té první stránce. Lidé zlatí, i ten název bývá dnes někdy problém…

4. Záměna kvůli a díky

Kvůli vždy se záporným významem, díky s kladným. Stačí si říct kvůli mně a díky mně a rozdíl je jasný.

5. By jsme a by jste

Použití těchto chybných tvarů místo jejich spisovného ekvivalentu (bychom a byste) si můžeme dovolit jen tam, kde například přepisujeme přímou řeč (třeba odpovědi v anketách nebo v terénním výzkumu).

6. Výjimka/ vyjímka, standartní/ standardní

Prostě pravopis slov, kterým se v diplomové či seminární práci nevyhnete. Výjimka a standardní.

7. Problematické dvojice typu tip/typ, hold/holt

V případně, kdy existují obě slova z dvojice, nezbývá než prostě přemýšlet o jejich významu. Žádná jednoduchá pomůcka tu není…

8. Používání archaických nebo hyperkorektních výrazů

Někdy prostě chceme znít učeně a tak do celkem obyčejného textu mícháme výrazy jako zdali, neboli a vůbec všechny tvary s -li. Do této kategorie patří také nešikovné používání cizích slov.

9. Harvardská univerzita?

Občas se chce někdo blýsknout nějakým americkým výzkumem. Znáte to… vědci z Harvardské univerzity zjistili, že… Jenže správně je Harvardova univerzita. Podobně také Stanfordova a ne Stanfordská univerzita. Tahle chyba je o to záludnější, že počítač Vám často opravuje správnou variantu a chybnou neoznačuje.

10. Psaní číslovek

Deset kilogramů zapíšeme jako 10 kg (tedy s mezerou), ale desetikilogramový pytel zapíšeme 10kg pytel. Podobně je tomu s kilometry či procenty.

vložil/a | rubrika: ,

Jazykový zpravodaj

Baví vás jazyky stejně jako mě? Líbí se vám články v Jazykovém koutku? Pokud zadáte svoji e-mailovou adresu, můžeme zůstat v kontaktu a já vám vždy jednou týdně pošlu novinky ze světa jazyků – nové články na blogu, jazykové zajímavosti nebo tipy na zábavnější a efektivnější učení. Také se dozvíte o akcích, které nezveřejňuji na webu.