Zrcadlová komunikace

Naučte se opáčit stejnou notou

Ať už se učíte jeden jazyk nebo je Vaším cílem ovládnout jazyků co nejvíce, pomůže Vám pilně a dlouhodobě pěstovat návyk zrcadlové komunikace. I o něm se totiž mluví v mém kurzu Jak si osvojit cizí jazyk co nejrychleji.

O co jde?

Zrcadlová komunikace v podstatě znamená napodobování konverzačního partnera. Část slyšeného, viděného hned můžu použít. Věřte, nevěřte, dotyčný nic nepozná. Často to totiž děláme i v mateřském jazyce, je to docela přirozené.

Pokud mě zaskočí na ulici cizinec nepřipraveného, může se stát, že mě to rozhodí – nečekal jsem, že zrovna dnes odpoledne budu muset mluvit cizím jazykem. Jenže já téměř vždy můžu velký kus z toho, co mi řekne, hned použít v odpovědi/ reakci.

Když si mailuju nebo dopisuju, můžu vždycky použít několik šikovných vět z dopisu nebo e-mailu od cizince. Dá se to dobře použít i u čtení. Když vidím nějakou šikovnou frází, už si připravuju, kdy a kde to co nejdřív použiju.

Zrcadlovou komunikaci můžu používat i s větším časovým odstupem. Například tehdy, když mě zaujme nějaká pěkná fráze, uložím si ji do paměti s vědomím použít tuto frázi při první možné příležitosti – ať už v hovoru, v deníku, který si píšu, nebo třeba jako příklad, když učím.

Možná, že zrcadlovou komunikaci používáte i v češtině, aniž byste si to uvědomovali. Nestává se Vám, že slyšíte pěkný obrat, nové slovní spojení nebo třeba i pouhé cizí slovo, a chcete je při nejbližší příležitosti někde použít?

Blafujeme?

Nejde vůbec o nějaké blafování. Ani nevíte, kolik toho pro své jazykové znalosti v tu chvíli děláte. Usazujete slovíčka v paměti, upevňujte syntax, strukturu jazyka. Navíc Vás to vede k určité plynulosti v komunikaci a získáváte tím trochu času na to, co se pracně chystáte říct.

Zajímají Vás další tipy, jak si usnadnit pronikání do cizího jazyka?

Deset zásad, jak si osvojit cizí jazyk co nejrychleji

Kdo je polyglot a jak se jím stát

nebo navštivte můj kurz

Jak si osvojit cizí jazyk co nejrychleji

vložil/a | rubrika: ,

Jazykový zpravodaj

Baví vás jazyky stejně jako mě? Líbí se vám články v Jazykovém koutku? Pokud zadáte svoji e-mailovou adresu, můžeme zůstat v kontaktu a já vám vždy jednou týdně pošlu novinky ze světa jazyků – nové články na blogu, jazykové zajímavosti nebo tipy na zábavnější a efektivnější učení. Také se dozvíte o akcích, které nezveřejňuji na webu.