Tipy od mých studentů a účastníků kurzů

Studenti vědí víc než učitel

Moji studenti mě často překvapí tím, že znají něco, co já vůbec ne. To „něco“ může být vtipné jazykové video, dobrý odkaz, ale třeba i „něco“ mnohem víc: jazyková aplikace nebo kniha, u kterých mívám pocit, že bych to samou sebou měla znát. No a neznám…

Dalším zdrojem inspirace jsou v poslední době účastníci mého kurzu Jak si osvojit cizí jazyk co nejrychleji. Po kurzu posílám odkazy a tipy já, no a vždycky se najde někdo další, kdo přidá svoji trošku do mlýna. No a pak další a další… Někdy je z toho ještě hodně dlouhá a hodně zajímavá e-mailová komunikace.

A tady z toho pro Vás vybírám to nejlepší:

Angličtina

Grammarly je nástroj, který si zdarma nainstalujete, a potom Vám kontroluje anglický pravopis úplně všude – e-mail, chat, prostě cokoliv, co ze svého počítače napíšete.

CinemaLingua nabízí krátké filmové a jiné ukázky, s následnými úkoly. Výhoda – výběr dle úrovně. Nevýhoda – drobně se to platí.

Aplikace

Existují jich desítky, kdo ví, jestli ne stovky. OSOBNĚ mám ale nejradši ty, které umožňují, že si do nich slova vkládáte sami. Takže třeba Quizlet.

Polygloti a polyglotismus

Dvě knihy v pdf od maďarské polyglotky Kató Lomb: Harmony of Babel: Interviews with Famous Polyglots of Europe a How I learn languages

Jazyky světové, ale i tzv. malé jazyky

Na webu Forvo najdete výslovnost tisíců a tisíců slovíček v desítkách a desítkách jazyků.

Na stránkách nakladatelství Goethe-Verlag lze stáhnout konverzační příručky v padesáti jazycích, i s poslechy. Opravdu super věc, pokud Vás zajímají třeba některé menší jazyky, na které se jinak dost špatně cokoliv hledá.

Na Lingua.ly si můžete vybrat článek v mnoha různých jazycích podle úrovně obtížnosti a podle klíčových slov.

Na Penpals si můžete najít někoho na dopisování téměř v kterémkoliv jazyce.

Vtipná videa

Anglická výslovnost s Růžovým Panterem

German Coast Guards aneb zase anglická výslovnost

Granice i jezičke bariere – pro toho, kdo rozumí jihoslovansky (chorvatsky, srbsky, slovinsky)

Naučte se 60 italských gest (a pak už se obejdete bez znalosti jazyka)

Co jsem nezahrnula

Podcasty

Protože i když jsou super a užitečné, jsou pro spoustu lidí španělská vesnice; no a kdo si s podcasty rozumí, tak si je velmi jednodušše dohledá.

Dražší věci, třeba aplikace

Je toho tolik zadarmo, tak proč dávat prostor komerčním odkazům…

A v neposlední řadě, co je na hranici slušnosti

Třeba lehce vulgární věci nebo urážlivé (menšiny, ženy apod.). Aneb můžu se trochu vrátit na začátek: Studenti mě občas prostě překvapí… 🙂

Podobné články

10 největších omylů při studiu cizího jazyka

Jak si osvojit cizí jazyk co nejrychleji

Samouk a proč to (ne)funguje

vložil/a | rubrika: ,

Jazykový zpravodaj

Baví vás jazyky stejně jako mě? Líbí se vám články v Jazykovém koutku? Pokud zadáte svoji e-mailovou adresu, můžeme zůstat v kontaktu a já vám vždy jednou týdně pošlu novinky ze světa jazyků – nové články na blogu, jazykové zajímavosti nebo tipy na zábavnější a efektivnější učení. Také se dozvíte o akcích, které nezveřejňuji na webu.