Fotoseriál – Tentokrát z Benátek (Magda Malá)

Patřím k letitým čtenářům Jazykového koutku – možná jste zaznamenali můj článek Malé děti a cizí jazyky nebo Jak se stát lektorem. Když se tu však roztrhl pytel s nápisy a příspěvky plnými fotografií (španělština, řečtina, francouzština), čekala jsem na svou příležitost! A ta se naskytla letos v září. 

Strašně se mi líbí ta myšlenka, jak moc jsou nápisy a vizuální kultura (například reklamy nebo plakáty) důležité při studiu a jak nám pomáhají pochopit odlišnou kulturu. Do Itálie jezdím už spoustu let a myslím, že znalci Itálie mi potvrdí, že dva nejčastější nápisy jsou tyto:

area videosorvegliata „jste pod dohledem kamery“

non calpestare le aiuole „nešlapte po záhonech“

Já jsem se ale v Benátkách zaměřila na nápisy jiného typu – a to na místní označení, tedy taková ta městská toponyma.

První, čeho si každý, kdo umí aspoň trochu italsky v Benátkách všimne, je, že se nepoužívá běžné označení la strada pro ulici. Benátčané používají slovo la calle (které možná znáte ze španělštiny):

Asi nepřekvapí, že ulice se jmenují po známých osobnostech nebo třeba po převládajícím povolání v dané oblasti. V naší ulici pracovali kloboučníci (od slova cappello), nicméně tenhle termín je v dialektu. Obyvatelé Benátek totiž s oblibou „sekají“ koncové samohlásky (viz například Benetton :-))

Taková hodně speciální calle, který vlastně moc nikam nevede (je to totiž jen přístup k domům) je ramo:

Se slovíčkem ramo se však setkáte spíš výjimečně. Dalšími běžnějšími slovy obsaženými v názvech jsou ponte „most“, sotoportego „podchod, pasáž“, campo „náměstí“ a campiello „menší náměstí“.

   

Slovo, které je součástí italské toponomastiky úplně běžně a v Čechách je ze zřejmých důvodů archaismem, je slovo parochia „farnost“:

Protože je systém benátských ulic a uliček komplikovaný, téměř na každém kroku se setkáte se směrovkami Per Rialto „směr rialto (most)“ nebo Per San Marco „směr San Marco“:

Poslední z nápisů, o kterém se zmíním, je heslo „No Grandi Navi“, které opakovaně najdete na transparentech, Benátčané jej vyvěšují z okna a viděli jsme ho i nasprejované. Znamená Ne velkým lodím a jedná se o formu protestu proti obřím zaoceánským parníkům, které přivážejí turisty téměř až na Piazza San Marco, udělají pár fotek a pokračují na plavbě Středozemním mořem.

Věřím, že vás naše společná procházka Benátkami bavila a těším se na další články na téma nápisy!

vložil/a | rubrika: , , , , ,

Jazykový zpravodaj

Baví vás jazyky stejně jako mě? Líbí se vám články v Jazykovém koutku? Pokud zadáte svoji e-mailovou adresu, můžeme zůstat v kontaktu a já vám vždy jednou týdně pošlu novinky ze světa jazyků – nové články na blogu, jazykové zajímavosti nebo tipy na zábavnější a efektivnější učení. Také se dozvíte o akcích, které nezveřejňuji na webu.