Téma: uprchlíci a migrační krize (Michaela Kunešová)

aneb Několik vybraných pojmů v němčině k tématu uprchlíci a migrační krize

Zatímco v roce 2015 se názory na uprchlíky různily, v současnosti se protiuprchlické nálady v Německu zostřily. A nezměnily na tom nic ani nejnovější parlamentní volby. Shrňme si několik základních pojmů k tématu uprchlíci, abychom se i my mohli zapojit do diskuze. Prezidentská volba v České republice nám může dodat několik podnětů.
Zcela pochopitelným aspektem uprchlictví je fakt, že tito lidé nemohou ve své zemi žít „důstojný život“, „ein menschenwürdiges Leben in ihrer Heimat leben“. Proto mnoho uprchlíků vyhledává bohaté i chudší státy Evropy, zejména Německo, „viele Flüchtlinge kommen nach Deutschland“, a jsou to potom „nach Deutschland/Tschechien kommende Flüchtlinge“.
Opatřením pro tyto uprchlíky je zpočátku uprchlický tábor „das Flüchtlingslager“, kde se někdy slovo „Lager“ nahrazuje méně konotativním „Heim“, tedy „das Flüchtlingsheim“. S tím se pojí tolik diskutovaná bezpečnostní otázka a otázka schopnosti integrace uprchlíků do společnosti „die Integration“. Přijmout či nepřijmout uprchlíky, „Flüchtlinge aufnehmen“ ? Násilí „die Gewalt“, přičemž nutno podotknout, že zde myslíme uprchlíky jako oběti násilí stejně tak jako pachatele, je médii často skloňovaný problém, přičemž nelze opomenout ani situaci žen „die Situation von Frauen“. Případy znásilnění „die Vergewaltigung“ jsou nasnadě, přičemž znásilnění nebo nucené sňatky bývají častým podnětem útěku samotných žen z těchto oblastí.
Je množství těchto uprchlíků, kteří v Evropě žádají o azyl „sie beantragen Asyl“ pro Evropu únosné? Je únosné pro jednotlivé státy? Pomůže zavedení kvót „das Quotensystem“ pro chudší a bohatší státy Evropy? Někteří němečtí politici v souvislosti s množstvím uprchlíků, kteří se snaží dostat do Německa hovoří o určení horní hranice „die Festlegung einer Obergrenze“, někteří říkají : myslete na právo na azyl „das Asylrecht (bedenken)“. A jak je to s návrhem uzavřít šengenskou hranici „die Schengengrenze schließen“ ?
Kritika azylové politiky Angely Merkelové je přitom častá ze strany politiků, ty české nevyjímaje, tak i běžných občanů. Někteří čeští politici dokonce hovoří o tom, že se Angele Merkelové migrační otázka vymkla z rukou „ist ihr von der Hand geglitten“.
Žhavým tématem potom mohou v této souvislosti být i teroristické útoky. Zde použijeme výraz „der terorristische Anschlag“, ačkoli se často používá i výraz „das Attentat“, o útočníkovi nebo atentátníkovi potom hovoříme jako o „der Attentäter“.

Michaela Kunešová je lektorkou francouzského a německého jazyka, více o její výuce se můžete dozvědět na jejích stránkách.

vložil/a | rubrika:

Jazykový zpravodaj

Baví vás jazyky stejně jako mě? Líbí se vám články v Jazykovém koutku? Pokud zadáte svoji e-mailovou adresu, můžeme zůstat v kontaktu a já vám vždy jednou týdně pošlu novinky ze světa jazyků – nové články na blogu, jazykové zajímavosti nebo tipy na zábavnější a efektivnější učení. Také se dozvíte o akcích, které nezveřejňuji na webu.