O mně

Jmenuju se Lucka Gramelová a jsem lingvistka a polyglotka. Miluju knížky a vlastní jazykové nakladatelství je pro mě splněný sen.

Vystudovala jsem španělštinu na FF UK, zkoušku C mám taky z angličtiny, němčiny, nizozemštiny, italštiny, katalánštiny a řečtiny. Celkem mluvím dvanácti jazyky a v několika dalších čtu. Aktuálně se peru s finštinou. Udělat tu seznam toho, co mi jde a co mě baví, by ale bylo příliš jednoduché. Takže co mi nejde?

Řízení, ještě horší je to s parkováním a absolutně nemám hudební sluch. Přesto jsme ale velice muzikální rodina a zpíváme fakt hodně – omlouvám se sousedům. Taky mi nejde hra na klarinet. A měla jsem dvojku z tělocviku už v druhé třídě. Ne že bych na to byla pyšná, ale uznejte, že je to kuriozita, která stojí za zmínku. Spoustě lidí nejdou jazyky, protože mají nějaké to školní trauma. Moje angličtinářka byla naštěstí v pohodě, ale tělocvikářka, ta stála za to 🙂

Jsem taky beznadějný fanoušek Teorie velkého třesku, LEGO figurky všech postav mám pěkně vyskládané na kuchyni. Jsem trojnásobná máma a milovnice velkých i malých knihkupectví. V největším berlínském knihkupectví Dussman jsem jednou strávila celý den a odnesla jsem si přesně tři knihy. To byl den! Vždycky říkám, že v cizím městě potřebuju tři K: kavárnu, kostel a knihkupectví. Omlouvám se, já moc nejsem na ty památky. 

Vás ale asi víc zajímá, jak je to s těmi jazyky. Mě baví zkoumat všechny možné způsoby, jak se jazyky dají učit, a baví mě o tom psát. A mám slabost pro méně obvyklé jazyky – ty, kterými mluví třeba ještě méně lidí než česky. O nich mě taky baví psát. Dnes tu najdete 38 jazyků, nejstarší rubriky jsou albánština, rumunština, řečtina a španělština. Poslední naopak přibyly lucemburština a svahilština.

Můj blog vznikl v roce 2008 a ani ve snu by mě tehdy nenapadlo, že o deset let později budu vydávat jazykové učebnice ve vlastním nakladatelství. Původním záměrem bylo popularizovat jazyky méně známé a na samém začátku stála prostě jen moje vášeň pro psaní. Postupně jsem vzala ale na milost i jazyky světové. Jste taky blázen do cizích jazyků? Pak mezi nás zapadnete!

Jazykový koutek má taky bráchu v němčině a v polštině.

 

KONTAKT

luciegramelova@seznam.cz

telefon: 605 275 278