Přiznejte se, že jste si mysleli, že to dneska bude zase o psaní deníků! Nebude 🙂 Chtěla bych to dneska pojmout praktičtěji, protože takový deník je přece jen dost velký projekt. Pojďme zkusit něco menšího a méně závazného. Takže co je opakem nudných školních slohů na téma Daily routine a My Town??? A odpověď zní:
1. Recenze
- Kde? Třeba na Goodreads (knihy), Booking (ubytování), Google (restaurace nebo služby) nebo Imbd (filmy), existuje ale také spousta lokálních platforem.
- Může to být fakt krátké a rozhodně nemusíte mít vybroušený styl, napište to prostě tak, jak byste to řekli.
Tip. Pokud s vámi některé z témat vyloženě rezonuje, například jste nadšení filmoví fanoušci nebo často a rádi chodíte do restaurací, můžete si vést sešit/složku v počítači s vašimi recenzemi. Tohle má dokonce svoje jméno (food journaling, movie journaling), více v článku Tvůrčí psaní a cizí jazyky.
2. Komentáře na sociálních sítích
- Jejich výhoda, že můžou být ještě kratší než recenze. Pokud se necítíte na celé věty, můžete dokonce začít jednoslovnými komentáři 🙂
- Není vyloučeno, že se díky aktivitě v nějaké zájmové skupině seznámíte s dalšími lidmi, kteří mají podobné zájmy.
Tip 1. Schválně, kolika zahraničních skupin jste členy na Facebooku? Je jich spousta – od vaření a cestování až po chov suchozemských želv a jadernou fyziku.
Tip 2. Počítám, že jste určitě viděli nějaký film v jazyce, který se učíte. A jsem si taky jistá, že herci i herečky z něj jsou aktivní na Instagramu.
Tip 3. Na Facebooku i Instagramu je spousta tvůrců – učitelů, kteří často postují příspěvky, jejichž cílem je právě to, abyste třeba odpověděli na nějakou jednoduchou otázku typu co se chystáte dělat o víkendu.
3. Seznamy úkolů
- Známe je všichni, odškrtávání ze seznamu je docela oblíbená guilty pleasure. Seznamy můžou být jak papírové, tak elektronické (poznámkový blok, aplikace).
- Ze začátku bolí, protože nám chybí slovíčka, ale za týden, za dva už ani nebudete vědět, že píšete v cizím jazyce.
Tip 1. Pokud jste stejně jako já milovníci jakýchkoliv seznamů, pak se vám otvírají nekonečné možnosti. Klasikou jsou zejména bucket listy (tedy aktivity, které chcete zažít; filmy, které chcete vidět; místa, která chcete navštívit) a moje oblíbené stovkové seznamy (tj. například 100 věcí, které vám v životě dělají radost)
Tip 2. Věděli jste, že o fenoménu seznamů existuje dokonce celá monografie? Jmenuje se Bludiště seznamů a jejím autorem je Umberto Eco.
Až budete rozvíjet svoje psaní, můžete také využít, jak jinak, naše krásné sešity, které se nám podařilo dlouhodobě zlevnit na 60 Kč díky větším odběrům a tudíž lepším cenám v tiskárně. Takže to není žádná sleva do neděle a podobně, ale mělo by to tak už zůstat.