5 německých filmů, kterými si můžete zkrátit čekání na jaro (Mirka Smíšková)

Dnes vás vezmu na výlet časem a vlastně i prostorem. Vybrala jsem pro vás pět německých filmů, které vás postupně zavedou do třicátých, padesátých, osmdesátých a devadesátých let minulého století. Společně pak navštívíme nejen krásná místa v Německu, ale podíváme se i na jiný kontinent. Pokud máte rádi němčinu, chcete se v ní zlepšovat a přitom se u toho bavit, tak tady je vaše inspirace.

Nirgendwo in Afrika

Píše se rok 1938 a pětiletá Regina prchá se svými rodiči před nacistickým režimem do Afriky, kde celá rodina nachází útočiště na malé farmě. Zatímco se maminka jen velmi těžko s novou životní situací vyrovnává, objevuje malá Regina daleko od válečného běsnění kouzlo Afriky. Postupně se naučí jazyk místních obyvatel kiswahili a poznává tradice země. Průvodcem při jejích objevech se stane Owuor, který u rodiny působí jako kuchař. Mezi Reginou a Owuorem vzniká pevné pouto přátelství. Pokud máte rádi africkou přírodu a silný příběh o střetávání různých kultur a mentalit, pak je tenhle film pro vás ta správná volba.

Das Wunder von Bern

Německo, Porúří, padesátá léta 20. století. Z rádia zní rock & roll a německý fotbalový tým se připravuje na mistrovství světa ve fotbale, které se konalo v roce 1954 ve švýcarském Bernu. Celé Německo zachvátila v té době pravá fotbalová horečka. Tento film není však jen o velkém sportovním úspěchu a cestě za ním. Je to také příběh rodiny Richarda Lubanského, který se v tom roce vrací do rodného Essenu ze zajetí. Po svém návratu se Richard musí vyrovnat se zcela novou životní situací a především najít si cestu ke svému jedenáctiletému synovi Matthiasovi, který nade vše miluje fotbal, obdivuje fotbalovou hvězdu Helmuta Rahma, a jeho snem je být u finálového zápasu mezi reprezentacemi Německa a Maďarska. Jeden z filmů, u kterého budete plakat, a zároveň držet palce, aby to dobře dopadlo.

Die Sonnenallee

Když v roce 1999 vyšel román Thomase Brussiga Am kürzeren Ende der Sonnenallee, který vzbudil velký ohlas, dalo se očekávat, že kniha dostane brzy i filmovou podobu. Příběh se odehrává v Berlíně na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let 20. století. Hlavním hrdinou je Micha Kuppisch, jehož rodina žije ve východní části Berlína, v ulici Sonnenallee, která je rozdělena berlínskou zdí. Pochmurná atmosféra rozděleného Berlína však nebrání Michovi v tom, aby se zamiloval do krásné Miriam. A tak celé dny spřádá plány, jak se dostat do její blízkosti a konečně si získat její pozornost. Navíc se tu dozvíte, jak dlouho se tehdy čekalo na telefon, jak se pašovalo cenné zboží, co vše jste museli udělat pro to, abyste získali na černém trhu desku Rolling Stones, a že se tenkrát četl Sartre a poslouchal Jimi Hendrix. Skvělá komedie s nádechem (n)ostalgie.

Good Bye, Lenin!

A jednoho dne nakonec berlínská zeď padla. Zatímco se okolní svět mohl svobodně nadechnout, na 79 m2 v jednom berlínském bytě se čas zastavil. Aby Alex Kerner ochránil svoji maminku před dalším nervovým kolapsem, udělá vše proto, aby nepoznala, že během osmi měsíců, které strávila v kómatu na nemocničním lůžku, došlo k pádu berlínského zdi i ke sjednocení Německa. Před Alexem stojí velký úkol, jak tedy zařídit, aby vše zůstalo při starém. Jeden by řekl, kam ten kluk na ty nápady chodí.

Jenseits der Stille

Jaké je to na druhé straně ticha? Odpověď na tuto otázku možná zná Lara Bischof. Lara žije se svými rodiči v malém městečku na venkově. Její svět však kromě zvuků vyplňuje i ticho, její rodiče jsou hluchoněmí, a tak se malá Lara stává jejich prostředníkem při komunikaci s okolním světem, čehož také někdy i malinko zneužívá. S oběma rodiči ji pojí velmi blízký vztah. Lařin svět, a tím i její vztah k otci, se začne měnit v okamžiku, kdy od své tety dostane k Vánocům klarinet. Její láska k hudbě přivede nakonec Laru do Berlína, avšak definitivně naruší její pouto k otci. Najdou k sobě cestu zpátky? Na tomto filmu jistě oceníte úžasné herecké výkony, nádhernou hudbu, a v neposlední řadě silný a dojemný příběh.

Mirka Smíšková, Golden Key

vložil/a | rubrika:

Jazykový zpravodaj

Baví vás jazyky stejně jako mě? Líbí se vám články v Jazykovém koutku? Pokud zadáte svoji e-mailovou adresu, můžeme zůstat v kontaktu a já vám vždy jednou týdně pošlu novinky ze světa jazyků – nové články na blogu, jazykové zajímavosti nebo tipy na zábavnější a efektivnější učení. Také se dozvíte o akcích, které nezveřejňuji na webu.