- García
- Fernández
- González
- Rodríguez
- López
- Martínez
- Sánchez
- Pérez
- Martín
- Gómez
Příjmení patronymická
Jak vidíme, vedou příjmení zakončená na –ez, která představují příjmení patronymická, to znamená, že jsou odvozena od křestního jména (původně šlo o křestní jméno otce). Fernández je syn Fernanda, González je syn Gonzála, Rodríguez je syn Rodriga atd. Je to podobné jako ve slovanských jazycích – Dimitrov, Ivanov apod. Často v příjmeních objevíme prastará křestní jména, která mají svůj původ v době, kdy do Španělska přišli germánští Vizigóti (například Rodrigo, Gonzalo, Gomo, Fernando).
Nejvíc je „Nováků“
Nejběžnější španělské příjmení je však García. Ve Španělsku je nosí zhruba 1 387 000 lidí, tedy asi 3,5 % obyvatel Španělska. Toto příjmení pochází z baskičtiny a jeho etymologie je podobná našemu Novákovi či Novotnému. Původní baskické slovo gaztea znamená „mladý, nový“.
Španělský Ševčík, Černý a Horák
Když se podíváme na další španělská příjmení, najdeme tu zastoupeny všechny typy příjmení:
povolání – Carpintero, Herrera, Hidalgo, Zapatero
fyzické vlastnosti – Blanco, Rubio, Moreno, Delgado, Gordo, Calvo
geografické určení – Torres, Serrano, Iglesias, Castro, Colina, Lago, Montes
podle původu – Aragón, Catalán, Gallego
Zajímavosti
Zajímavostí jsou například příjmení Espósito nebo Matamoros. Esposito znamená (opuštěný), které se dávalo novorozencům ponechaným u kostela nebo sirotčince, nalezencům. Toto příjmení najdeme ve všech románských jazycích. Příjmení Matamoros je odkazem na španělskou historii, Matamoros je něco jako „zabiják Maurů“, tedy udatný, statečný muž.
Baví vás jazykové zajímavosti v češtině i v cizích jazycích?
Nahlédněte do nového titulu z nakladatelství Jazykový koutek: