Deset nejčastějších italských příjmení

Nejběžnější italská příjmení

  1. Rossi
  2. Russo
  3. Ferrari
  4. Esposito
  5. Bianchi
  6. Romano
  7. Colombo
  8. Ricci
  9. Marino
  10. Greco

Mezi nejčastějšími příjmeními vynikají v Itálii příjmení, jejichž původ souvisí se vzhledem. První dvě příjmení označují červenou, rudou barvu (tedy někoho zrzavého), Rossi má svůj původ v severní a střední Itálii a Russo na jihu. Bianchi je naopak někdo, kdo je bílý, bledý, může být i neopálený. Ricci je náš Kučera, tedy ten, kdo má kudrnaté vlasy, původ tohoto příjmení je v severní Itálii.

Ferrari a Marino zastupují  další obecně velmi rozšířený okruh příjmení – povolání. Ferrari je kovář a Marino námořník, ale i ten, kdo žije u moře a pravidelně na moře vyplouvá (třeba rybář).

Esposito je rodiči opuštěný, tedy osiřelý. Colombo je holubička a příjmení má pravděpodobně souvislost s používáním tohoto slova pro sirotky. Italština je jediným evropským jazykem, kde mezi nejběžnějšími příjmeními najdeme hned dvě, která souvisí se ztrátou rodičů či opuštěním dítěte.

A poslední dvě příjmení, která nám zbývá přeložit, souvisejí s původem: Romano „římský“ a Greco „řecký“.


 

vložil/a | rubrika: , , ,

Jazykový zpravodaj

Baví vás jazyky stejně jako mě? Líbí se vám články v Jazykovém koutku? Pokud zadáte svoji e-mailovou adresu, můžeme zůstat v kontaktu a já vám vždy jednou týdně pošlu novinky ze světa jazyků – nové články na blogu, jazykové zajímavosti nebo tipy na zábavnější a efektivnější učení. Také se dozvíte o akcích, které nezveřejňuji na webu.