Máte doma učebnici Rumunština pro začátečníky a hledáte další doplňující materiály na internetu?
gramatika
Zdarma je dostupná docela obsáhlá Romanian Grammar (odkaz je v pdf).
konverzační témata
Moje osobní prefence je stránka nakladatelství Goethe-Verlag, najdete tu na padesát jazyků, které můžete různě kombinovat. tváří se to placeně, ale základ je zdarma.
slovíčka
Pokud s rumunštinou začínáte, přihlašte se do mé virtuální třídy Rumunština pro začátečníky na Quizletu. Naučíte se snadno a rychle slovíčka z okruhů seznamování, rodina, dům a další.
výslovnost
Na stránce Forvo najdete několik tisíc rumunských slov vyslovených rodilými mluvčími. Ostatně ani youtube nezůstává pozadu, ale vyloženě dobrý kurz jsem tu zatím nenašla. V odkazu máte základní fráze a pak je tam samozřejmě kupa autentických videí.
slovník
Klasikou je slovník DEX. Jde sice o slovník výkladový (takže už to nějakou znalost rumunštiny chce), ale bezvadně a přehledně udělaný. Podle mě se dá používat už od úrovně začátečníka.
časování sloves
Časování sloves není v rumunštině žádná legrace. Klasifikace do 17 skupin v učebnici Rumunština pro samouky (ta ze sedmdesátých let) budí některé z nás ze spaní ještě dnes. Takže pokud váháte, jak se to či ono sloveso časuje, zkuste Verbix. Jsou tu desítky a desítky rumunských sloves a všechny (!) jejich tvary.
učebnice
Spíš trochu z recese připojuju odkaz na americkou učebnici z roku 1970, je to scan verze psané na stroji, třeba to někomu k něčemu bude.
Bez legrace a zcela vážně Vám však doporučuji učebnici Bun venit „Vítejte“. Drobná nevýhoda: Kniha je pouze rumunsky, to znamená, že tu nenajdete žádné vysvětlivky v angličtině nebo jiném jazyce. Ale pořád mi připadá, že průměrný student to v pohodě zvládne.
Výborná je také učebnice AutoDidact z univerzity v Cluji.
Učíte se rádi formou hry? Zkuste Duolingo – připravte se ale, že rumunštinu tu zatím najdete pouze přes angličtinu.
Jste na sociálních sítích jako doma? Staňte se členy FB skupiny Rumunština.