Rumunština – kde studovat na internetu

Máte doma učebnici Rumunština pro začátečníky a hledáte další doplňující materiály na internetu?

gramatika

Zdarma je dostupná docela obsáhlá Romanian Grammar (odkaz je v pdf).

konverzační témata

Moje osobní prefence je stránka nakladatelství Goethe-Verlag, najdete tu na padesát jazyků, které můžete různě kombinovat. tváří se to placeně, ale základ je zdarma.

slovíčka

Pokud s rumunštinou začínáte, přihlašte se do mé virtuální třídy Rumunština pro začátečníky na Quizletu. Naučíte se snadno a rychle slovíčka z okruhů seznamování, rodina, dům a další.

výslovnost

Na stránce Forvo najdete několik tisíc rumunských slov vyslovených rodilými mluvčími. Ostatně ani youtube nezůstává pozadu, ale vyloženě dobrý kurz jsem tu zatím nenašla. V odkazu máte základní fráze a pak je tam samozřejmě kupa autentických videí.

slovník

Klasikou je slovník DEX. Jde sice o slovník výkladový (takže už to nějakou znalost rumunštiny chce), ale bezvadně a přehledně udělaný. Podle mě se dá používat už od úrovně začátečníka.

časování sloves

Časování sloves není v rumunštině žádná legrace. Klasifikace do 17 skupin v učebnici Rumunština pro samouky (ta ze sedmdesátých let) budí některé z nás ze spaní ještě dnes. Takže pokud váháte, jak se to či ono sloveso časuje, zkuste Verbix. Jsou tu desítky a desítky rumunských sloves a všechny (!) jejich tvary.

učebnice

Spíš trochu z recese připojuju odkaz na americkou učebnici z roku 1970, je to scan verze psané na stroji, třeba to někomu k něčemu bude.

Bez legrace a zcela vážně Vám však doporučuji učebnici Bun venit „Vítejte“. Drobná nevýhoda: Kniha je pouze rumunsky, to znamená, že tu nenajdete žádné vysvětlivky v angličtině nebo jiném jazyce. Ale pořád mi připadá, že průměrný student to v pohodě zvládne.

Výborná je také učebnice AutoDidact z univerzity v Cluji.

Učíte se rádi formou hry? Zkuste Duolingo – připravte se ale, že rumunštinu tu zatím najdete pouze přes angličtinu.

Jste na sociálních sítích jako doma? Staňte se členy FB skupiny Rumunština.

vložil/a | rubrika: , ,

Jazykový zpravodaj

Baví vás jazyky stejně jako mě? Líbí se vám články v Jazykovém koutku? Pokud zadáte svoji e-mailovou adresu, můžeme zůstat v kontaktu a já vám vždy jednou týdně pošlu novinky ze světa jazyků – nové články na blogu, jazykové zajímavosti nebo tipy na zábavnější a efektivnější učení. Také se dozvíte o akcích, které nezveřejňuji na webu.