Jazyk jako novoroční předsevzetí?

A je to tady… Každý rok se opakuje stejná situace. I lidé, o kterých jsem ani nevěděla, že se chtějí učit cizí jazyk, se mě tak jako náhodou ptají „jak na to“. Nejtěžší a nejhorší otázka je: Tak poraď, jak se to mám učit? od člověka, jehož studium už léta leží ladem. Nebo se s ním dosud sakra dobře skrýval.

Takže pár rad, které jsou podle mě obecně platné: 

  1. Naložte si toho na sebe opravdu málo. Hlavně probůh žádné hodinu či dvě denně, to je nejlepší cesta k neúspěchu. Pokud se vám podaří najet třeba na systém desetiminutového studia vždy po ránu, bude to obrovský úspěch.
  2. Porozhlídněte se, jestli kolem vás není někdo, s kým byste do toho šli spolu, nejlépe někdo na podobné úrovni. Někdo s kým se budete vzájemně podporovat a pomáhat si, až motivace opadne. Může to být kamarádka, partner, kolega, ale také někdo, koho jste si našli virtuálně.
  3. Zkuste naplánovat zahraniční cestu, i kdyby to mělo být jen na otočku k nejbližším sousedům. Nic nedodá tolik motivace jako právě cestování, těšení se na něj a vzpomínání na to, jak dobře jsem zvládl situace v cizím jazyce. 
  4. A hlavně vždy a všude: Vystavte učení na něčem, co vás baví. Máte rádi seriály? Nebo jste spíš kreativní a výtvarně nadaní? Nebo pořád visíte na chytrém telefonu? Nebo potřebujete v jazyce systém a přehled?

Co vám můžu nabídnout já? 

  • Přijďte na jednu z mnoha přednášek (viz akce na liště). Teď v lednu budu mít například přednášku v Městské knihovně (zaměřenou na rozmluvení) a také na FF UK (o tom, jak se učí polygloti).
  • Zapište se do kurzu Jak se učit jazyky. Během tří hodin vysvětlím efektivní a fungující systém studia a zároveň si odnesete rady zaměřené přesně na vás. Ukážu vám také několik studijních plánů na každý den, kterými se můžete inspirovat.
  • Najděte to „své“ téma tady na stránkách v rubrice Jak se zlepšit v jazyce. U spousty studentů zjistíte, že ten jejich problém a lá nejde mi angličtina je vlastně dost konkrétní – ve stylu potřebuju se rozmluvit/ potřebuju zlepšit poslech. A na všechno existují recepty, mnohdy stačí změnit pár drobností ve vašem učebním stylu a máte vyhráno.
  • Nahlédněte do mojí nové knihy Jak vyzrát na cizí jazyky. Najdete tam spoustu praktických tipů a návodů. Zjistíte, že existuje spousta aplikací a vychytávek na internetu. Najdete tu také inspirativní rozhovory se zajímavými osobnostmi. Knihu můžete koupit v e-shopu nebo v pražské, brněnské či ostravské Academii.

 

 

vložil/a | rubrika: ,

Jazykový zpravodaj

Baví vás jazyky stejně jako mě? Líbí se vám články v Jazykovém koutku? Pokud zadáte svoji e-mailovou adresu, můžeme zůstat v kontaktu a já vám vždy jednou týdně pošlu novinky ze světa jazyků – nové články na blogu, jazykové zajímavosti nebo tipy na zábavnější a efektivnější učení. Také se dozvíte o akcích, které nezveřejňuji na webu.