Jak se bydlí v Itálii

Když se člověk začne učit italsky, taková stereotypní představa o tom, jak bydlí Italové, vypadá asi takhle:

toscana1

Čím víc poznáváte Itálii a čím víc máte v Itálii přátel, zjišťujete, že většina z nich bydlí spíš v něčem takovém, tedy v appartamento:

appartamento

První z obrázků představuje casa rurale toscana a v takovém domě bydlí především dva typy lidí: a) tradiční toskánské rodiny (například vinaři) nebo b) bohatí cizinci, například američtí herci. I v Itálii sice pozorujeme trend mladých, alternativních rodin, které odcházejí na venkov, ale jejich finanční situace jim často nedovoluje koupit dům snů a navíc preferují méně exponované oblasti (třeba Marche). Takový tradiční dům před rekonstrukcí může vypadat třeba takhle:

toscana2

Skutečně bohaté italské rodiny pak vlastní nějaký ten palazzo v Římě nebo Florencii.

palazzo

V katalozích cestovní kanceláří a průvodcích po Itálii pak zase často najdeme obrázek domu úplně jiného:

trullo

Je to trullo, tradiční dům v oblasti Apulie, který snadno identifikujeme podle jeho špičaté střechy. Tady si můžete procvičit italštinu v článku o těchto typických domech na italské Wikipedii.

vložil/a | rubrika: , ,

Jazykový zpravodaj

Baví vás jazyky stejně jako mě? Líbí se vám články v Jazykovém koutku? Pokud zadáte svoji e-mailovou adresu, můžeme zůstat v kontaktu a já vám vždy jednou týdně pošlu novinky ze světa jazyků – nové články na blogu, jazykové zajímavosti nebo tipy na zábavnější a efektivnější učení. Také se dozvíte o akcích, které nezveřejňuji na webu.