Září! Nejvyšší čas… ale na co?

Pokud patříte mezi jazykové lektory, září si většinou spojujete s návalem práce. Je to období, kdy se ozve spousta nových zájemců o výuku a zároveň se vracejí z prázdnin naši „staří“ studenti. V tom návalu práce není většinou moc prostoru pro nějaké uvažování o podnikání a nějaké větší posuny právě v této oblasti. Ale právě září je přitom ta nejvhodnější doba ke koncepčním změnám, k rozhodování v oblasti sebevzdělávání nebo přehodnocení strategie.

Pár tipů, co se dá v září udělat, abychom se zase posunuli trochu dál.

  • Tak jednak je to určitě nejlepší čas zdražit  – a to jak vašim individuálním studentům, tak jazykovým školám. V obou případech to nemusí být moc, stačí deset dvacet korun na hodinu. Na konečné měsíční částce pocítíte i mírně zdražení za jednu hodinu.
  • Je mezi vašimi klienty někdo, s kým spolupráce není úplně optimální? Pravda, pro rozvázání se spíš hodí konec školního roku, ale i teď koncem srpna je dobrá doba promyslet, s kým je vzájemné setkání přínosnější a s kým méně. I tam, kde byly na začátku sympatie, se může vztah vyčerpat. Změna lektora je pak prospěšná i pro studenta i pro vás.
  • Nechcete žádné radikální změny? Co takhle vymyslet nový kurz? Aktuálně frčí zážitková pedagogika (tj. kombinace jazykové výuky s jógou, tvořením nebo třeba osobnostním rozvojem) a balíčky, které kombinují posílání krátkých úkolů (nejlépe denně) se Skypovou výukou.
  • Sebevzdělávání by mělo být samozřejmou součástí života volnonožce.  Září je ideální čas přihlásit se do pedagogického kurzu nebo se informovat, co nabízejí oborové asociace. Výborná akce pro učitele angličtiny (ale i pro studenty) je EnglishBooks Day, který se koná 25. listopadu v Berouně. Zajímavé semináře pořádají také vydavatelství učebnic a jazykové literatury.
  • Pokud můžu radit něco, co v podnikání nejvíc posunulo mě, tak to byl asi moment, kdy jsem vylezla od počítače ven a začala se vídat s kolegy, formálně, neformálně, pravidelně, nepravidelně. Říká se tomu networking 🙂 Začít můžete na našem Setkání jazykových volnonožců v sobotu 7. října.
vložil/a | rubrika: ,

Jazykový zpravodaj

Baví vás jazyky stejně jako mě? Líbí se vám články v Jazykovém koutku? Pokud zadáte svoji e-mailovou adresu, můžeme zůstat v kontaktu a já vám vždy jednou týdně pošlu novinky ze světa jazyků – nové články na blogu, jazykové zajímavosti nebo tipy na zábavnější a efektivnější učení. Také se dozvíte o akcích, které nezveřejňuji na webu.