Učebnice řečtiny vhodné pro samouky

Občas se mi stane, že se v Jazykovém koutku objeví někdo, kdo se třeba řečtinu už pár let učí sám doma a začne z tašky vytahovat učebnice, které za tu dobu „posbíral“. A nestačím se divit! Nejenže vídám u zájemců o řečtinu učebnice pro samouky úplně nevhodné, ale hlavně: Pokud jde o řečtinu, musíme si hlídat, že se jedná o novořečtinu!

Na co si tedy dát pozor? 

Občas studenti vítězoslavně ukazují učebnici, kterou koupili v antikvariátu, jenže se jedná o klasickou nebo novozákonní řečtinu. Novořečtina sice z obou zmíněných řečtin vychází, ale pokud se řecky učíte, abyste si popovídali s místními, tak nemá sebemenší smysl učit se z těchto knih. Laik nejlépe rozezná vhodné a nevhodné materiály podle pravopisu. Starší varianty řečtiny pracují s tzv. přídechy, které se značily na začátku slova před samohláskou, a tak stačí dívat se, kolik je ve slově „čárek“. V současné řečtině se přídechy nepíší a tak ve slově bude maximálně jedna čárka (nebo dokonce žádná).

To bychom měli. A co dál?

Naprostým pokladem je pro studenty řečtiny učebnice Základní kurz novořeckého jazyka. Kniha je rozebraná a taky nepřekonaná. Určitě tedy moc doporučuju opatřit si ji v knihovně. Je to určitě nejkomplexnější přehled novořeckého jazyka, jaký u nás kdy vyšel.

Má to ale háček, kniha obsahuje dost odborných výrazů jako aorist, veláry, frikativy apod. a někteří studenti knihu brzy odkládali, což ostatně vyplývá i z recenzí v odkaze. To mě vedlo k napsání knihy, která je z mého dnešního pohledu možná naopak až příliš jednoduchá. Nicméně obě knihy jsou vhodné pro samouky, ta první pro ty akademičtěji naladěné, ta druhá pro ty, kteří se lingvistikou nikdy nezabývali.

Hodně také u studentů vídám knihu Epikinoniste Ellinika, která je ale určena pro práci v kurzech a s učitelem. Pro samouky příliš vhodná není – především proto, že je celá pouze v řečtině. 

Kniha Nebojte se řečtiny, která je stejně jako Základní kurz novořeckého jazyka beznadějně rozebraná a tudíž na ni lze narazit jen v antikvariátech, není učebnice. Je to gramatika a jako taková není k soustavnému studiu příliš vhodná. Možná vám teď připadá, že vysvětluju triviální věci, ale o řečtinu se zajímá i mnoho lidí, kteří nemají „průpravu“ z žádného jiného jazyka a při zoufalém nedostatku materiálů to mohou snadno vzít z nezvyklého (a třeba ne úplně vhodného) konce.

Začínáte s řečtinou a potřebujete pomoct? Zkuste půldenní kurz Řečtina na cesty.

vložil/a | rubrika:

Jazykový zpravodaj

Baví vás jazyky stejně jako mě? Líbí se vám články v Jazykovém koutku? Pokud zadáte svoji e-mailovou adresu, můžeme zůstat v kontaktu a já vám vždy jednou týdně pošlu novinky ze světa jazyků – nové články na blogu, jazykové zajímavosti nebo tipy na zábavnější a efektivnější učení. Také se dozvíte o akcích, které nezveřejňuji na webu.