Tři triky v online výuce, které mě doteď nenapadly

Přiznávám bez mučení, že Zoom znamenal v mém životě revoluční změnu. Až do příchodu koronaviru jsem online učila jen občas a vlastně jen z donucení. Prostě když měl někdo důvod, na kterém trval. Neměla jsem v tom grif a tak mě online výuka stála mnohem víc přípravy než klasická výuka, ve které můžete vždy sáhnout po různých osvědčených a už připravených pomůckách jako jsou kartičky, hry, předměty. (viz Manuál pro ty, kteří jsou z online výuky stejně nadšení jako já)

Teď už jsem se otrkala a nevidím velký rozdíl v tom, jestli student zvolí online nebo offline variantu. Ale je tu ještě jedna nezanedbatelná věc: Bez online průpravy bych dost možná nikdy nenatočila videokurzy a nezačala s webináři (víc o tomhle dobrodružství v článku Jak jsem točila videokurzy).

Teď když se situace vrací do normálu, online a offline mám zhruba půl napůl. A to často i u jednoho studenta. Někdy mají studenti náladu vydat se sem do Nuslí nebo spojí výuku s nějakou pracovní schůzkou a jindy jsou rádi, že můžou studovat z kanceláře nebo během dovolené. A právě tohle je asi to, co mě teď zajímá nejvíc – ta kombinace online a offline výuky.

Kromě toho, že online výuka nám všem šetří čas na dojíždění a cestování po městě, přináší také celou řadu inovací. Leccos mě v minulosti napadlo, ale prostě jsem to z různých důvodů nerealizovala. Potřebovala jsem se prostě nejdřív otrkat 🙂

Co jsou tedy ty tři slibované vychytávky?

  1. Natočit gramatiku nebo věci, které často opakujeme, a tohle krátké video s vysvětlením například minulého času recyklovat. Tohle je úplně klasický princip flipped classroom a jako učitelé jste určitě zažili ten pocit, že pořád opakujete všechno dokola. Sloveso být, minulý čas a jak se tvoří, podmínkové věty… Gramatika je úplně typicky věc, kterou studentovi nemusím vysvětlovat v hodině a plýtvat tak jeho penězi a svojí energií. Pošlu studentovi krátké video, kde je gramatika vysvětlená, a spolu už pak jen procvičujeme nebo řešíme, co nepochopil a jaké má otázky. Prostě děláme to, v čem mu já jako učitel můžu být nejvíc užitečná.
  2. Natočit celou hodinu, aby měl student záznam kdykoliv k dispozici. Netrvalo dlouho a jedna studentka přišla s přáním, jestli by si celou hodinu mohla nahrát na diktafon nebo jako videozáznam ze Skypu nebo Zoomu. Moje první reakce samozřejmě nebyla úplně nadšená. Většina z nás se nerada fotí nebo natáčí. Ze začátku jsem měla trochu problém se na hodinu soustředit.
  3. Student pozdě zrušil hodinu? Rušení hodin je jednoznačně nejpalčivější téma lektorské práce. V Jazykovém koutku jsme se mu věnovali několikrát (viz například článek Ruší studenti hodiny?). Novinkou v mojí výuce je to, že pokud student zruší hodinu pozdě, nahraju mu video (max třicet minut, bohatě stačí dvacet), kde najde buď novou látku nebo procvičení, které jsem měla do hodiny připravené. Pokud je to konverzační hodina, nahraju na video několik šikovných obratů k danému tématu a otázky. Studenta pak vyzvu, aby si mě stopoval a zkoušel doma nahlas odpovídat. Video pak studentovi pošlu přes úschovnu.

 
vložil/a | rubrika: ,

Jazykový zpravodaj

Baví vás jazyky stejně jako mě? Líbí se vám články v Jazykovém koutku? Pokud zadáte svoji e-mailovou adresu, můžeme zůstat v kontaktu a já vám vždy jednou týdně pošlu novinky ze světa jazyků – nové články na blogu, jazykové zajímavosti nebo tipy na zábavnější a efektivnější učení. Také se dozvíte o akcích, které nezveřejňuji na webu.