Jak se učit slovíčka

Často mi píšete a já se snažím poctivě odpovídat. To konec konců většina z vás dobře ví. A tenhle týden, Bůh ví proč, se mi sešlo několik dotazů na slovíčka a učení slovíček. A já jsem si uvědomila, jak nám poslední dobou v Jazykovém koutku zapadly ty techniky a metody a vůbec ty praktické věci kolem učení.

Je mi 38 let a bez kontextu už si nepamatuju prakticky nic. Věk ale není jediný faktor. Dokonce mi přijde, že žehrat na věk v osmatřiceti, je dost mimo. Paměť taky výrazně zhoršuje roztěkanost, neschopnost se soustředit, nedostatek spánku a taky nadměrná konzumace alkoholu – to jediné se mě snad netýká. A pak jsou tu třeba děti nebo sociální sítě. Paměť zřejmě nezhoršují přímo, ale co si budeme povídat, určitě jí ani nepomáhají.

Víckrát jsem psala o tom, jak miluju Babadum, jenže potíž je, že tam jsou slovíčka izolovaně. Babadum určitě hrát nepřestanu, protože mě to prostě baví (věděli jste, že umí udělat mix všech dvaceti jazyků, které vám dává na střídačku?), ale pravda je, že si z toho nepamatuju téměř nic nebo jen hodně málo.

Takže z čeho si něco pamatuju? 

  • Čtu a poslouchám zásadně s tužkou v ruce a vypisuju si celé věty stylem zpětného překladu. Píšu si hlavně to, co chci co nejdřív použít!!! Už se úplně třesu, jak tím oslním posluchače nebo svého lektora 🙂 (více v Slovníček šmrncovních frází)
  • Další fígl je spojovat do slovních spojení něco nového a něco starého. Z turečtiny už jsem toho zapomněla fakt hodně, ale co jsem takhle v mozku jednou propojila, už se pak neztrácí. Co mám na mysli? Třeba slovní spojení pembe panter neboli „růžový panter“. (více v článku Jak se učím turecká slovíčka)
  • Mnemotechnické pomůcky. Já je moc nemusím a určitě se s nimi musí šetřit, ale fakt je, že když se teď po půl roce snažím resuscitovat finštinu, tak jedna z prvních věcí, co mi přišla na mysl byla moje věta „Jano má žízeň“ a to že jano znamená finsky „žízeň“ nezapomenu už asi nikdy. 
  • Další tipy najdete v článku Tak kolik slovíček už umíš? 

Všechny tyhle metody spojuje jedna věc a to je KONTEXT, ať už nějaký reálný (těším se, kdy jakou větu použiju a eventuálně si tu situaci představuju) nebo něco úplně bizarního ve stylu růžového pantera….

vložil/a | rubrika:

Jazykový zpravodaj

Baví vás jazyky stejně jako mě? Líbí se vám články v Jazykovém koutku? Pokud zadáte svoji e-mailovou adresu, můžeme zůstat v kontaktu a já vám vždy jednou týdně pošlu novinky ze světa jazyků – nové články na blogu, jazykové zajímavosti nebo tipy na zábavnější a efektivnější učení. Také se dozvíte o akcích, které nezveřejňuji na webu.