Albánština – kde studovat na internetu

  1. Na této stránce najdete padesát konverzačních témat v albánštině Goethe-Verlag. I s poslechy. (Jen pozor, albánštinu nehledejte pod A, ale pod SQ jako shqip.)
  2. Na stránce Forvo najdete několik set albánských slov vyslovených rodilými mluvčími. Stačí napsat slovo do řádku, který se objeví na titulní straně (většinou ani není třeba zadávat jazyk) a pak jen kliknout na mikrofonek. 
  3. Nevíte si rady s časováním sloves? Zkuste Verbix, najdete tu kompletní tvarosloví od každého slovesa.
  4. Pokud jste fanoušky krátkých výukových videí, určitě doporučuju YouTube kanál Learn Shqip. Pokud nevíte, kde začít, můžete zkusit video 50 common phrases.
  5. Učíte se rádi formou hry? Duolingo bohužel albánštinu zatím v nabídce nemá a nezdá se, že by se to v nejbližší době mělo změnit. Albánštinu ale najdete na Ling App a opravdu skvělý kurz je na Pimsleur (tahle aplikace je ale bohužel jako jediná placená, i když vyzkoušet na určitou dobu ji samozřejmě můžete zdarma, viz zde).
  6. Jste na sociálních sítích jako doma? Staňte se členy studijní skupiny Učíme se albánsky.
  7. Posloucháte rádi rádio? Zkuste Radio Garden (funguje dobře na počítači i na mobilu jako aplikace), stačí najet kurzorem na Albánii a všechna albánská rádia máte jako na dlani. 
  8. Tipy na filmy a dokumentární pořady najdete v rozhovoru s Přemkem Vinšem na našem YouTube kanále (odkazy jsou v popisku pod videem). Další tipy od Přemka jsou: Fjalor Shqip (najdete tu vysvětleny významy slov albánsky a lze přepnout i na „časovač“ sloves – zgjedhues), Rádio Svobodná Evropa – albánská redakce, kde lze v sekci Multimedia zhlédnout krátké reportáže v albánštině, které jsou opatřeny albánskými titulky, dále albánská veřejnoprávní televize RTSH a aplikace Kuiz njohurish (znalostní kvíz) a Fjalë në plazh (Slovíčka na pláž). 
  9. Zde na stránkách je volně ke stažení kniha Albánština – lingvistický pohled, která vychází z mojí disertační práce, a prvních deset lekcí z učebnice albánštiny a Slovíčka do kapsy.
  10. Legálně stáhnout si také můžete učebnici Discovering Albanian

V eshopu Jazykového koutku najdete albánsky Malého prince, Harryho Pottera i Vraždu v Orient Expresu.

 

 

vložil/a | rubrika:

Jazykový zpravodaj

Baví vás jazyky stejně jako mě? Líbí se vám články v Jazykovém koutku? Pokud zadáte svoji e-mailovou adresu, můžeme zůstat v kontaktu a já vám vždy jednou týdně pošlu novinky ze světa jazyků – nové články na blogu, jazykové zajímavosti nebo tipy na zábavnější a efektivnější učení. Také se dozvíte o akcích, které nezveřejňuji na webu.